Susz włosy, dbaj o zarost, pierz pranie! – bezpieczna łazienka mimo elektryki

W łazience nie tylko się kąpiemy, relaksujemy i przygotowujemy do codziennych wyjść. Najczęściej znajdujemy miejsce na pralkę. Suszymy włosy i układamy le przed lustrem. Panowie golą zarost maszynką elektryczną. Potrzebne są zatem gniazdka, do których podłączymy te sprzęty. Jak jednak zadbać o bezpieczeństwo ich użytkowania w pomieszczeniu narażonym na zachlapania?

Podwyższony poziom wilgotności i elektryka

W łazience panuje podwyższonym poziom wilgotności. Nie da się uniknąć pary wodnej, a także zachlapań podczas kąpieli, korzystania z prysznica, ręcznego prania czy sprzątania. Z drugiej strony, w łazience nie możemy obejść się bez gniazdek, do których podłączamy wszystkie sprzęty, takie jak suszarka, golarka czy pralka. Czy to na pewno bezpieczne?

Przede wszystkim do łazienki przeznaczone są kontakty od podwyższonym stopniu ochrony, między innymi na zachlapania. Są to produkty oznaczone parametrem IP, który powinien być tym wyższy, im bliżej źródła wody znajduje się kontakt. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić, by zapewnić sobie bezpieczne i komfortowe korzystanie z urządzeń podłączanych do prądu.

Gniazdka bryzgoszczelne – a co to takiego?

Na rynku znajdujemy gniazdka bryzgoszczelne, które warto zamontować właśnie w łazience. Ich koszt zakupu nie jest znacznie wyższy od tradycyjnych, a jednak bezpieczeństwo stosowania zasługuje już na uwagę. Konstrukcja bazuje właściwie na klasycznym gniazdku, przy czym zostaje ono zaopatrzone w specjalną klapkę ochronną. Dzięki niej łatwiej uchronić kontakty przed wilgocią i zachlapaniami wodą.

Gniazdka bryzgoszczelne i osłony do samodzielnego montażu, oferuje sklep elektryczny Gajwer.pl. Dostępność w różnych kolorach pozwala na swobodne dopasowanie do zastosowanej w łazience aranżacji. Łączymy zatem walory funkcjonalności z pożądaną estetyką.

Czym powinny charakteryzować się gniazdka bryzgoszczelne?

Jakość wykonania – jak zwykle jeden z najważniejszych elementów. Gniazdko bryzgoszczelne bazuje na tworzywie sztucznym, jest montowane w ten sam sposób, co zwykłe. Jednak zastosowanie specjalnej klapki ochronnej, wymusza zwrócenie uwagi na zakres jej otwarcia, szczelność oraz dopasowanie do gniazdka.

Klapka bryzgoszczelna powinna otwierać się maksymalnie, w pełnym zakresie, aby móc swobodnie podłączać i odłączać poszczególne urządzenia. Jakość zastosowanego tworzywa ma znaczenie, ponieważ codzienne jej użytkowanie może skończyć się wyrwaniem klapki, przy lichym produkcie.

Kolorystykę czy transparentność powinno się zostawić na koniec, ponieważ to bezpieczeństwo korzystania z gniazdek w łazience, jest najważniejsze. Mimo wszystko producenci i o tym aspekcie nie zapominają. Kolorowe gniazdka bryzgoszczelne wpisują się zarówno w retro, klasyczne, jak i współczesne wystroje łazienek.

Jeśli zależy nam na komfortowej, pięknej, ale i bezpiecznej łazience, postawmy na dopasowane gniazdka bryzgoszczelne. To niewielki wydatek, prosty montaż, a do tego należyta ochrona przed zachlapaniami.

Ocena

Post Author: Arleta Wisniowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge