Oświetlenie łazienki na miarę współczesnych potrzeb

Łazienka jest pomieszczeniem o szczególnych wymaganiach aranżacyjnych. Wynika to między innymi z pełnionych przez nią funkcji. Dobrze zaplanowane oświetlenie łazienki powinno sprzyjać wykonywaniu wielu czynności. Dotyczy to zarówno pomieszczeń łazienkowych z dostępem do światła dziennego, jak i tych, w których możliwe jest korzystanie wyłącznie z oświetlenia sztucznego.

Poranny makijaż, kąpiel, czynności pielęgnacyjne, tworzenie przyjemnej, intymnej atmosfery – to tylko kilka z tych czynności, którym musi towarzyszyć łazienkowe oświetlenie. Jedna oprawa oświetleniowa nie zawsze jest w stanie sprostać im wszystkim. Warto o tym pamiętać planując oświetlenie pomieszczenia.

Strefa wokół lustra

Znaczną część czynności wykonywanych w łazience stanowi przeprowadzana przed lustrem toaleta. Poranny makijaż, czy golenie wymagają stosowania jasnego i odpowiednio skierowanego światła. W tym celu wykorzystuje się między innymi kinkiety lub źródło światła umieszczone nad lustrem. Bardzo istotne jest, by oświetlenie łazienki zastosowane w okolicy lustra nie powodowało powstawania cieni na twarzy stojącej przed lustrem osoby. Równocześnie należy zwrócić uwagę na to, aby źródło światła nie oślepiało użytkowników.

Oświetlenie łazienki w strefie relaksu

Koniecznie należy też zadbać o oświetlenie strefy kąpielowej. Niezależnie od tego, czy użytkownicy korzystają z wanny, czy prysznica przyjemne światło pozwala zrelaksować się podczas kąpieli. Z drugiej strony warto pamiętać, że wanna powinna być oświetlona jasnym światłem, które sprzyjać będzie jej myciu podczas sprzątania łazienki. Można zadbać o to, by w strefie kąpielowej znalazło się zarówno oświetlenie stonowane, jak i dające jasne światło.

Oświetlenie ogólne w łazience

Ten typ oświetlenia najczęściej wykorzystywany jest do wykonywania czynności higienicznych oraz sprzątania pomieszczenia. Rodzaj zastosowanej oprawy i jej umiejscowienie uzależnia się zwykle od wielkości oraz układu łazienki. W niewielkich pomieszczeniach wystarczający może okazać się niewielki plafon zamontowanych na suficie lub ścianie. W większych może być potrzebnych kilka źródeł światła. Plafony zastępuje się czasem oprawami wpustowymi lub natynkowymi. Te pierwsze wymagają jednak obecności podwieszanych sufitów. Aranżując ogólne oświetlenie łazienki z ich udziałem, stosuje się kilka sztuk opraw, które przy odpowiednio zaplanowanym rozkładzie, stworzą  na suficie efektowną instalację świetlną.

Oświetlenie dekoracyjne

Pozostaje jeszcze omówienie oświetlenia dekoracyjnego, o którym wielu inwestorom zdarza się zapominać. Jego zastosowanie ma jednak ogromne znaczenie dla stworzenia intymnej i sprzyjającej relaksowi atmosfery. W roli tego oświetlenia bardzo dobrze odnajdują się lampy LED oraz taśmy LED. Często montuje się je w obudowie wanny, choć można przewidzieć również inne miejsca montażu.

Słowo podsumowania

Jedną z najistotniejszych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę podczas montażu oświetlenia, jest wodoszczelność opraw. Łazienka z racji pełnionej przez nią funkcji charakteryzuje się podwyższoną wilgotnością. Nie uwzględnienie w projekcie oświetlenia opraw o wysokim IP może stanowić zagrożenie dla użytkowników. Dlatego projektując oświetlenie łazienki, uwzględniajmy zarówno funkcjonalność pomieszczenia, jego estetykę, jak i względy bezpieczeństwa.

Ocena

Post Author: Marysia Zenuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge