Niczym schody do nieba – dopasowane oświetlenie

Wyobrażamy sobie kręte, drewniane schody, z rzeźbioną balustradą, które prowadzą wprost na obszerne piętro. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że każdy krok stawiany po ciemku, nie wpływa na bezpieczeństwo poruszania się. Mrocznym schodom potrzeba dopasowanego oświetlenia, także po to, by wyeksponować ich estetykę, skupić uwagę na dekoracjach goszczących pośród ścian. Jakie lampy sprawdzą się tuż przy schodach?

Bezpieczeństwo to podstawa

Po schodach w domu poruszamy się nie tylko za dnia. Schody łączą korytarze i ciągi komunikacyjne. Prowadzą nas wprost do poszczególnych pokoi, jak i przed frontowe wyjście. W porze dziennej to po prostu konstrukcja łącząca parter z piętrem, a w nocy nasza droga do toalety. Wczesnym rankiem schodzimy po schodach, by przed wyjściem do pracy zdążyć zjeść śniadanie w położonej na parterze kuchni, a niekiedy już o zmroku wracamy z pracy, obładowani torbami i siatkami. Bezpieczeństwo poruszania się po schodach, to zatem najważniejszy aspekt, i w grę wchodzi nie tylko stabilna konstrukcja.

Oświetlenie minimalizuje ryzyko potknięcia się na schodach, a do tego spełnia funkcje dekoracyjne. Lampy wytyczają drogę, uzupełniają światło zastosowane tuż przy wejściu i zaraz po dostaniu się na piętro. Niekiedy tuż pod schodami czy obok nich tworzymy wszelkiego rodzaju schowki, by maksymalnie wykorzystać każdy skrawek wolnej przestrzeni. Innym zaś razem schody prowadzą w taki sposób, że wspinając się na każdy ze stopni, podziwiamy historię rodziny zamieszczoną na zdjęciach, zawieszonych w pięknych ramkach na ścianach. Bez lamp ani rusz!

Potrzeby, możliwości i wystrój

Zanim zdecydujemy o konkretnej lampie, weźmy pod uwagę wystrój, który panuje w domu. Oświetlenie przy schodach powinno być spójne z domową aranżacją, by zachować harmonię i równowagę. Czasami chcemy coś wyeksponować – nie tylko schody, ale niekiedy potrzebujemy ukryć defekty domowe, miejsca, które nie do końca nam się podobają. Do tego zachodzi potrzeba zmodyfikowania nieciekawych proporcji i nadania przestrzeni organizowanej wraz ze schodami, lepszej estetyki.

Przy schodach można zdecydować się na kinkiety, plafony, na półpiętrze dorzucając dodatkową lampę podłogową lub lampkę stołową umieszczoną na niewielkiej komódce. Inna propozycja to oświetlenie punktowe, kolorowe LED-y, które mimo swojej nowoczesności, nie muszą gościć tylko we wnętrzach minimalistycznych i prosto urządzonych. Każda z tego typu lamp, to na tyle duży wybór pośród rynku oświetleniowego, by dostosować ją do wystroju domowego.

Mamy wystrój, wstępnie dobrany rodzaj lamp, o czym jeszcze musimy pamiętać? O budżecie finansowym przeznaczonym na zakup oświetlenia, ale i efekcie, jaki chcemy uzyskać. Zupełnie inaczej oświetlają kinkiety, plafony, a inny efekt są w stanie zaoferować oczka wpustowe, montowane tuż przy schodach, a nawet podświetlane listwy mocowane na granicy każdego schodka.

Funkcjonalnie i dekoracyjnie

Kinkiety mogą być otwarte od góry bądź od dołu, albo i w obydwu kierunkach. Na które postawić? Jeśli liczymy na optyczne podwyższenie, światło kierowane ku górze będzie idealnie spełniać tę rolę. Jeśli jest zbyt wysoko i proporcje zaczynają być zaburzone, światło lepiej kierować ku dołowi. Połączenie kinkietów oferujących wiązkę świetlną padającą i do góry, i do dołu, to należycie oświetlone schody, a do tego ciekawa estetyka i zachowane proporcje. Mocniej, ale i równomiernie światło rozpraszają plafony. Jeśli są okrągłe, można je uzupełnić o smukłą lampę podłogową umieszczoną na półpiętrze, otrzymując unikalny wystrój tej części domu.

A co z oczkami wpustowymi? To klasyczny i prosty sposób na precyzyjne oświetlenie schodów. Oszczędzamy miejsce na ścianach, które można w inny sposób wykorzystać, a przy tym jest to typ, który z powodzeniem uzupełnia wnętrza o skrajnie odmiennym wystroju.

Niezależnie od wybranego rodzaju lamp należy pamiętać, by nie znajdowały się one na wysokości wzroku, bo będą oślepiać. Z tego względu oceniamy możliwe położenie także pod tym kątem, że stojąc na najniższym stopniu, razić może światło płynące z opraw umiejscowionych przy stopniach wyższych. Tę aranżację oświetleniową trzeba dobrze przemyśleć, ale bezpieczeństwo i estetyka, jakie mamy za zadanie uzyskać, są tego warte!

Ocena

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge