Małe biuro w domu – urządzamy miejsce do pracy

Małe biuro w domu? To możliwe! Nie potrzeba dużych funduszy, by urządzić wygodne miejsce do pracy. Wystarczy zadbać o ergonomię, funkcjonalność, dobrze oświetloną przestrzeń i biurko, które pomieści niezbędne drobiazgi oraz komputer. Sprawdzamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, gdy w zamyśle jest organizowanie domowego biura.

Małe biuro w domu – ergonomia przestrzeni

Pomyślmy na początek o przestrzeni, w której ma być urządzone nasze małe biuro. Czy będzie to oddzielny pokój, w którym znajdą się regały na dokumenty, książki i rozmaite materiały? A może na biurko i fotel możemy wygospodarować tylko odrobinę miejsca w salonie, który jest również pokojem dziennym? Te czynniki będą determinować wielkość biurka, jego położenie, rodzaj oświetlenia oraz rozmiar fotela.

Jeśli dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem mamy większe pole do popisu. Zadbajmy o stosunkowo duże biurko, by wszystko znalazło się pod ręką. Tym bardziej, gdy nasza praca nie ogranicza się do laptopa, ale i wymaga zastosowania kolejnego monitora oraz innych urządzeń biurowych. Do tego wygodny, duży fotel z podłokietnikami i możliwością regulacji oparcia oraz wysokości siedziska.

Gdy małe biuro organizujemy w pokoju spełniającym również inne funkcje, pomyślmy najpierw o stosownym miejscu. Oświetlenie nie powinno razić w oczy innych domowników. Miejsce do pracy musi mieć również zapewniony dostęp do światła naturalnego, jednak promienie słoneczne nie powinny padać bezpośrednio na sprzęt elektroniczny. Biurko będzie raczej niewielkie, dlatego sprawdzą się nadstawki oraz półki zawieszane na ścianie. Zamiast typowej lampki biurkowej, dla oszczędności miejsca na blacie, można wybrać lampę podłogową. Jej główne światło zapewni oświetlenie niejako centralne do biurka, a mniejsze źródło światła na elastycznym ramieniu, dostosujemy do własnych potrzeb.

Dopasowanie do aranżacji

Gabinet urządzany wedle własnych gustów, profesjonalny, a może nawet ekskluzywny. W oddzielnym pokoju z powodzeniem można stworzyć takie miejsce do pracy. I nie musi być ono aranżacyjnie zgodne z innymi pomieszczeniami. Jeśli zaś małe biuro stanowi część danego pokoju, aranżacja całości będzie odgrywać większą rolę. Wystrój wnętrza powinien być spójny i harmonijny. Miejsce wydzielone do pracy może stanowić odrębną strefę, nieco inną, jeśli chodzi o wrażenie wizualne, ale jednak z elementami łączącymi je zresztą aranżacji.

Funkcjonalność i ergonomia to dwa elementy, o które trzeba zadbać zawsze i wszędzie. Niezależnie od miejsca wyznaczonego na małe biuro. Reszta to głównie kwestia gustu i oczywiście oceny własnych potrzeb. W końcu w miejscu pracy też chcemy czuć się dobrze!

Ocena

Post Author: Arleta Wisniowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge