Lampy wiszące i ich zalety

Oświetlenie będzie dobrze spełniało swoją funkcję, jeśli zostanie dostosowane do wnętrza, w którym ma służyć. Wybierać jego rodzaj, warto wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, jego wielkość, układ oraz oczekiwania użytkowników. Zupełnie inne oprawy znajdą się dzięki temu w salonie, a inne w łazience czy kuchni. Kluczem do sukcesu jest tutaj taki dobór oświetlenia, który zagwarantuje funkcjonalność pomieszczenia oraz komfort jego użytkowania.

Zwracaj uwagę na styl architektury wnętrz

Lampy wiszące w pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej montowane są w salonie, pokoju oraz w sypialni. Pod względem designu oraz zastosowanych do ich produkcji materiałów są bardzo zróżnicowane. Mogą wyróżniać się prostą formą albo skomplikowanym, niecodziennym kształtem. Są wśród nich lampy o pokaźnych rozmiarach, jak i niewielkie oprawy o skromnych wymiarach. Tak szeroki wybór lamp wiszących daje we wnętrzach szerokie możliwości aranżacyjne i umożliwia dopasowanie oprawy do różnych stylów wnętrzarskich.

Bogato zdobione lampy ze szklanymi kryształkami znajdą zastosowanie we wnętrzach glamour, a skromne i surowe w loftach i pomieszczeniach industrialnych. Pomiędzy nimi jest jeszcze cała gama produktów, które wpisują we wnętrza zaaranżowane w stylu nowoczesnym, klasycznym, prowansalskim, nowojorskim i wielu innych. Nawiązanie do konkretnego stylu odzwierciedla się w designie lampy oraz zastosowanych do ich produkcji materiałach.

Jedna czy wiele?

Lampy wiszące, w zależności od pełnionej funkcji, mogą być montowane w centralnej części pomieszczenia albo wybranej strefie, którą mają oświetlać. W przeszłości we wnętrzach mieszkalnych panowała zasada: jedno pomieszczenie – jedna lampa wisząca. Nieliczne były przypadki, gdzie w tym samym wnętrzu montowano więcej niż jedną oprawę wiszącą. Współcześnie coraz częściej stawia się na duże otwarte wnętrza o wielu różnych funkcjach. W takich pomieszczeniach trudno jest zdać się na światło emitowane z jednej lampy. W efekcie do wnętrz salonów trafia zwykle wiele opraw oświetleniowych, w tym często kilka wiszących. W mniejszych pomieszczeniach, takich jak pokój dziecięcy, czy sypialnia powinno wystarczyć światło emitowane z jednej lampy wiszącej, które można ewentualnie uzupełnić o lampę stołową.

Nie tylko światło

Niewątpliwą zaletą lamp wiszących jest to, że oprócz swojej podstawowej funkcji, stanowią często element dekoracyjny wnętrza. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko pełnych przepychu, bogato zdobionych opraw w stylu glamour, ale także skromnych i minimalistycznych lamp industrialnych. Ich surowa, na pozór mało przyjazna forma potrafi ocieplać wnętrze i nadawać niepowtarzalny charakter.

A co z miejscem?

Nie każdy lubi we wnętrzu lampy wiszące. Niektórzy zdecydowanie wolą oświetlać przestrzeń lampami podłogowymi, kinkietami itd. Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że lampy wiszące, jako jedne z nielicznych opraw (oprócz nich doskonale sprawdzają się w tej roli instalacje wykonane z plafonów natynkowych oraz opraw wpuszczanych w sufit) potrafią dobrze doświetlić całe wnętrze. Mowa tu oczywiście o tych lampach wiszących, które znajdują zastosowanie jako oświetlenie ogólne w pomieszczeniu. Emitując światło rozproszone, rozjaśniają całe wnętrze i oświetlają jego ciemne zakamarki. Ich niewątpliwym atutem jest także to, że we wnętrzu nie zajmują dużo miejsca, a także pozostają poza zasięgiem rąk małych dzieci oraz domowych zwierząt (no może z wyjątkiem wszędobylskich kotów). To duża zaleta, która pomaga uniknąć wielu kłopotów oraz uszkodzeń w mieszkaniu, a przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo podopiecznym.

Czy lampy wiszące to oprawy wyjątkowe? Biorąc pod uwagę ich ogromne zróżnicowanie i możliwość pełnienia wielu różnorodnych funkcji – zdecydowanie tak. Nie oznacza to jednak, że możemy nimi wszystkie inne lampy. Tak, jak są potrzebne we wnętrzu lampy wiszące, tak są potrzebne również kinkiety, plafony oraz lampy podłogowe.

Ocena

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge