Kupno nieruchomości gruntowej. Jak je finansować?

W idealnym świecie byłoby tak, że każdy z nas pracując, mógłby pozwolić sobie na zakup wymarzonej działki i budowę domu. Niestety rzeczywistość bywa często zupełnie inna, a na kupno nieruchomości gruntowej środki pieniężne trzeba gromadzić latami. Nie każdy z nas ma ochotę tyle czekać, stąd często poszukujemy innych rozwiązań. W dzisiejszym wpisie omówimy dwie możliwości.

Jeśli nie jesteś jeszcze szczęśliwym posiadaczem działki, kupno nieruchomości gruntowej powinno być pierwszym krokiem, który pozwoli Ci na wybudowanie wymarzonego domu. Zgromadzenie środków, które umożliwią zakup działki, jest prawdopodobne, choć często wymaga oszczędzania przez wiele miesięcy, a niekiedy nawet przez lata. Można też szukać innych sposobów finansowania zakupu. Wśród najczęściej spotykanych należy wymienić pożyczkę od rodziny oraz kredyt hipoteczny.

Kupno nieruchomości gruntowej na kredyt

Nie wszystkie banki udzielają kredytów hipotecznych na zakup niezabudowanych nieruchomości gruntowych. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć taki, który na to przystanie, kredyt hipoteczny na zakup działki nie będzie się bardzo różnił od kredytu, którego celem jest zakup mieszkania.

Bank przede wszystkim będzie chciał wiedzieć, czy na wskazanej przez Ciebie nieruchomości, można wznosić budynki o przeznaczeniu mieszkaniowym. Kredyt hipoteczny, który posłużyłby do sfinansowania transakcji zakupu, nie może zostać wykorzystany do zakupu gruntów rolnych, przemysłowych i charakteryzujących się jakimkolwiek innym przeznaczeniem, niż budowlany.

Kupno nieruchomości gruntowej będzie oczywiście uzależnione od zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz tego, czy zdoła on zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty. Do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej potrzebny będzie m.in.:

  • odpis z księgi wieczystej, do której wpisana została nieruchomość;
  • wypis z ewidencji gruntów oraz kopia mapy ewidencyjnej;
  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu albo zaświadczenie o przeznaczeniu gruntu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
  • umowa przedwstępna pomiędzy stroną sprzedającą a kupującą.

Otrzymanie darowizny od najbliższej rodziny

Nie ma nic dziwnego w tym, że rodzice czy dziadkowie chcą pomóc młodym i sfinansować w części kupno nieruchomości gruntowej. W niektórych jednak przypadkach o takiej pomocy trzeba będzie zawiadomić fiskus. Jeśli tego nie zrobimy, ten nawet po kilku latach może upomnieć się o należny podatek wraz z odsetkami. A co można zrobić, by uniknąć płacenia podatku od darowizny?

Przepisy mówią jasno, że zadłużając się u najbliższej rodziny do kwoty nieprzekraczającej 9637 zł, możemy przyjąć pieniądze w gotówce i nie będzie to rodzić obowiązku podatkowego. Jeśli jednak będzie to wyższa kwota, należy zgłosić to w urzędzie skarbowym. W tym drugim przypadku nie zapłacimy podatku, jeśli spełnimy dwa warunki:

  • Będziemy w stanie udokumentować wysokość otrzymanych środków (przelew lub przekaz),
  • Zgłosimy fakt otrzymania ww. środków poprzez złożenie deklaracji PCC-3.

Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli odprowadzić należny podatek, nawet jeśli pożyczka pochodzi od najbliżej rodziny, do której należą: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

Kupno nieruchomości gruntowej za pożyczone pieniądze to dość częsta praktyka. Warto wiedzieć, jakie formalności się z tym wiążą i pamiętać o wynikających z przepisów prawa obowiązkach.

Ocena

Post Author: Marysia Zenuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge