Jak wybrać oświetlenie do domu? – trudne pytanie, prosta odpowiedź

Teoria o oświetleniu, powszechnie znana i dostępna już wszędzie. Z Internetu dowiemy się, w jaki sposób i gdzie umieszczać konkretne typy lamp. I wszystko byłoby cudownie, gdyby nie wizyta w sklepie, czy to internetowym, czy stacjonarnym. W gąszczu lamp, które różnią się od koloru aż po sam czubek, decyzja wyborze konkretnej, zaczyna graniczyć z cudem. Trudne pytanie, ale odpowiedź wbrew pozorom nie jest aż tak skomplikowana.

Najpierw analiza, potem zakupy

Pierwsza zasada zdecydowanie ułatwiająca satysfakcjonujące zakupy w późniejszym czasie, to zwrócenie uwagi na każdy aspekt i parametr związany z pomieszczeniem, do którego wybieramy oświetlenie. Na chwilę trzeba odłożyć kuszącą myśl, by zatopić się w propozycjach sklepowych.

Analizując bierzemy pod uwagę metraż, kształt i proporcje pomieszczenia. Od tego zależy, czego będziemy potrzebować najbardziej i w jaki sposób przyjdzie nam oświetlać wnętrze. Uwzględniamy również funkcjonalność danego pokoju, bo w zupełnie inny sposób oświetlamy domowe przestrzenie, które mają tylko jedno zadanie, i te, gdzie wydzielone zostają poszczególne strefy, a całość staje się wielozadaniowa.

Nie zapominamy o budżecie finansowym, jednak dobrze jest założyć pewną elastyczność. Zdecydowanie nie warto iść w stronę tego, co najtańsze, bo lampy to także jakość, która jest widoczna na każdym kroku. Im bardziej będziemy chcieli na nich oszczędzić, tym szybciej przekonamy się, że dołożymy sobie kolejnego wydatku.

I na koniec równie ważny element, czyli aranżacja. Możemy jej nie mieć jeszcze gotowej w 100%, ale zarys powinien być już na miejscu. Do niej dobieramy konkretne lampy. Uwzględniamy własne gusta, ale na to, co nam się podoba patrzymy przez pryzmat tego, jak dana konstrukcja będzie się prezentować w otoczeniu już zastosowanych elementów wyposażenia.

3 typy do każdego wnętrza

Wstępnie wiemy, czego szukać. Zawęźmy krąg poszukiwań biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość pomieszczeń potrzebuje 3 rodzajów oświetlenia: głównego, dodatkowego, dekoracyjnego.

Lampy główne mocowane na suficie, odpowiadają za równomierne oświetlenie całej powierzchni danego pomieszczenia. Oświetlenie dodatkowe ma za zadanie rozświetlać kąty, szczeliny, te miejsca, do których nie jest w stanie dotrzeć światło główne. Lampy dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, ozdabiają. Całość zaś buduje jednocześnie klimat domu.

Można iść prostą ścieżką, decydując się na lampy wiszące pośród sufitów, kinkiety na ścianach i dekoracyjne lampki stołowe pośród szafek nocnych czy komódek. Można jednak pokusić się o nieco mniej tradycyjną ścieżkę, tym samym uzyskując indywidualny charakter wnętrza. Na czym to polega? Na suficie zamiast lampy wiszącej, montujemy plafony. Na ścianach zostawiamy tylko miejsce na wiszące ozdoby czy półki, za to podłogę wykorzystujemy do postawienia lampy podłogowej. To tylko przykład, bo kreatywne rozwiązania są w cenie, a każdy z nas ma szansę w taki sposób zaaranżować oświetlenie przestrzeni, by zaspokoić własne gusta w tej kwestii.

Komfort codziennego użytkowania

Kolorystyka, zastosowane materiały czy detale. Tę kwestię zostawmy na sam koniec, nie zapominając jednak o estetyce, która jest nam najbliższa. Przyglądajmy się za każdym razem podczas wybierania oświetlania, parametrom technicznym i wygodzie użytkowania oświetlenia. O co chodzi?

O włącznik pod ręką dla lampy tuż przy łóżku. O żyrandol, który choć pięknie się mieni, nie sprawia problemów podczas utrzymania w czystości. O lampę podłogową, która doskonale oświetla, ale nie jest przeszkodą w poruszaniu się po niewielkim pomieszczeniu. Jednym słowem – praktycznie! Nie dajmy się zwariować najbardziej designerskim propozycjom, jeśli wcale nie pasują do naszych domowych wnętrz.

Szukajmy sposobu na doskonałe, wyjątkowe oświetlenie każdego pomieszczenia, z uwzględnieniem wystroju i własnych upodobań. Miejmy na uwadze powyższe wskazówki, a okaże się, że teoretycznie trudne pytanie, tak naprawdę ma wiele prostych odpowiedzi.

Ocena

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge