Jak dobrać oświetlenie do przedpokoju? Estetyczna wizytówka domu

Jak dobrać oświetlenie do przedpokoju? Przed takim wyzwaniem staje każdy z nas. W końcu to pierwsze „pomieszczenie” widziane po przekroczeniu progu. Trudne w urządzaniu, bo zwykle nie można liczyć na dostęp światła naturalnego. To również wizytówka każdego mieszkania i domu, dlatego jego estetyka ma ogromne znaczenie. Sprawdźmy, co da się zrobić, by było komfortowo i ciekawie pod względem wystroju.

Jak dobrać oświetlenie do przedpokoju w mieszkaniu

Przedpokój w mieszkaniu to najczęściej mocno ograniczony metraż. Brak dostępu światła dziennego. W kawalerkach zaś problem z posiadaniem tylko umownie wydzielonej strefy, która za chwilę zamienia się miejscem z innym pomieszczeniem. Mimo wszystko to wciąż wizytówka, która powinna zapraszać do środka. Jedyne, co można zrobić – poza zachowaniem porządku w tej części – to zastosować oświetlenie sztuczne.

Jak dobrać oświetlenie do przedpokoju w kawalerkach i średniej wielkości mieszkaniach? Dobrze sprawdzają się plafony. Ich atutem jest równomiernie rozpraszana wiązka światła. Stosując światło o barwie ciepłej, uzyskuje się przyjazną atmosferę, domową. W świetle plafonów można również wygodnie się ubierać, zakładać buty i przygotowywać do wyjścia z domu.

Plafony mają zwykle postać stosunkowo płaskich lamp. Przytwierdzone bezpośrednio do sufitu nie zabierają zbędnie miejsca. Można liczyć na walor większego bezpieczeństwa użytkowania takiego oświetlenia. Gdy nic nie zwisa z sufitu, nie ma ryzyka zawadzenia chociażby podczas ubierania się i podnoszenia rąk do góry.

Przedpokój w domu

W domu przedpokój tak naprawdę przybiera formę wydzielonej strefy. Nie jest to typowy wąski korytarz, lecz przestrzeń, z której wiodą ścieżki po schodach na piętro, do salonu, kuchni i nie tylko. Taki jeden, większy punkt, który stanowi metaforyczne centrum domu. Łatwiej o dostęp światła naturalnego, bo tuż obok drzwi mogą znaleźć się okna. Mimo wszystko niezbędne jest oświetlenie sztuczne, bo chcąc zachować intymną atmosferę i poczucie bezpieczeństwa, okna nie mogą być zbyt duże, a do tego kompletnie nieosłonięte.

Jak dobrać oświetlenie do przedpokoju w przestronnym domu? Ponownie można postawić na plafony, których uniwersalizm pozwala na zastosowanie niezależnie od metrażu pomieszczenia. Wybór kompletu kilku plafonów sprzyja lepszemu rozświetleniu tej części domu. Zakup plafonu, który nie jest zwyczajny, płaski i geometryczny, za to przypomina finezyjne konstrukcje o kilku punktach świetlnych, daje szansę na stworzenie unikalnej aranżacji.

Estetyka, która ma znaczenie

W przedpokoju witamy gości, znajomych, rodzinę. Tutaj ma być nie tylko komfortowo, ale i przyjaźnie. Ponadto w tym miejscu zaczyna się domowa czy mieszkaniowa aranżacja. Zachowanie jej estetyki i spójności z tym, co znajduje się w kolejnych pomieszczeniach, jest ważne. Każdy, kto przekroczy próg lokum powinien czuć się dobrze, zachęcony do odwiedzin, a o tym decyduje estetyka.

Światło odgrywa niebagatelną rolę, bo nadaje poprawnych proporcji przedpokojowi, ociepla atmosferę i czyni tę specyficzną przestrzeń przyjazną oraz komfortową. Jak dobrać oświetlenie do przedpokoju? Uniwersalnym i sprawdzonym sposobem są plafony!

Ocena

Post Author: Arleta Wisniowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge