Gniazdka elektryczne w kuchni – planujemy i montujemy!

Gniazdka elektryczne w kuchni to element, którego nie można pominąć podczas planowania. Ważne jest ich umiejscowienie, wysokość mierzona od podłogi lub od blatu, ale i sprzęt, który ma być podłączony. Kuchnia musi być ergonomiczna, a podstawowe sprzęty AGD umieszcza się na planie trójkąta. Jak zatem rozplanować gniazdka elektryczne, by było wygodnie, ale i bezpiecznie?

Gniazdka elektryczne – ile i gdzie?

Na samym początku należy przemyśleć, jakiego rodzaju sprzęty będą użytkowane w kuchni. Lodówka i kuchenka to dwa elementy, które wchodzą w skład wspomnianego trójkąta. Jednak korzystamy nie tylko z nich, ale i z małego AGD. Codziennie lub okazjonalnie, w ruch idą blender, toster, mikrofalówka, mikser i wiele innych. O czym musimy pamiętać? Gniazdka elektryczne, do których podłączane są sprzęty AGD, nie mogą być ze sobą łączone przedłużaczami. Podstawowe sprzęty są bowiem fabrycznie przystosowane do pobierania energii z tak zwanych gniazd wtykowych.

W sąsiedztwie wszystkich sprzętów, nie tylko podstawowych, zainstalować trzeba gniazdka elektryczne. Uwzględniamy przy tym ich odległość od tychże sprzętów, a także długość kabli, którymi będziemy je podłączać do sieci elektrycznej.

Zasady podłączania

W przypadku podstawowych sprzętów, takich jak lodówka czy zmywarka, gniazdka elektryczne powinny oferować napięcie 230 V. Warto również wiedzieć, że należy je umieszczać na wysokości przynajmniej 30 cm od podłogi, ale nie wyżej niż 50 cm. Chodzi o to, by miejsca te uchronić przed zalaniem.

Gniazdka elektryczne dla drobniejszych sprzętów AGD, mocuje się zwykle na wysokości około 20 cm od powierzchni blatu. Za to ich odległość od zlewu nie powinna być mniejsza niż 60 cm.

Aby było wygodnie!

Na tym nasze rozważania się nie kończą. Gniazdko wystające ze ściany może przeszkadzać podczas manewrowania sprzętami, przyrządzania rozmaitych dań, ale i sprzątania. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Gniazdka naścienne, możemy zamienić na gniazdka nablatowe. Są one nie tylko znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu, ale i nie można im odmówić najwyższej estetyki.

Tradycjonaliści mogą postawić na puszkę podtynkową, co znacząco ograniczy wystawianie gniazdka. Ci bardziej wymagający, mają do wyboru zarówno gniazdka nablatowe, jak i podszafkowe. Jeszcze ciekawe rozwiązanie stanowią gniazdka elektryczne mobilne. Które z nich ostatecznie wybrać?

Zarówno gniazdka nablatowe, jak i podszafkowe, są bardzo estetyczne. Praktycznie ich nie widać. Wystarczy tylko odsunąć listwę, aby wysunąć lub „wyjąć” gniazdka z blatu. Można też podłączyć dany sprzęt pod szafkę, o ile wiszące kable nie będą stanowić przeszkody dla użytkowników. Co z produktami mobilnymi? To oryginalna propozycja. Liczbę gniazdek można na bieżąco dopasowywać do swoich potrzeb. Na listwie umieszcza się ich mniej lub więcej – zgodnie z oczekiwaniami.

Ergonomiczna i piękna kuchnia? Gdy gniazdka elektryczne przestają być czarną magią, można liczyć na doskonałe efekty!

Ocena

Post Author: Arleta Wisniowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge