Chcesz płacić mniej za ogrzewanie? Wybierz odpowiednie grzejniki i…

Już za chwilę kończy się lato, a nadchodząca jesień, jak zwykle zapowiada ochłodzenie. Ani się obejrzymy, zaskoczy nas mroźna zima. Co wtedy staje się największym i najbardziej kosztownym problemem? Ogrzewanie. Coraz droższe, a przy tym mało efektywne. Potrzebne nam są zatem odpowiednie grzejniki, ale i trzymanie się kilku prostych wskazówek.

Aby ogrzewać ekonomicznie i efektywnie

Zacznijmy od wyboru grzejników energooszczędnych. To one sprawią, że ciepło nie będzie uciekać z domu, komfort termiczny poprawi się, a rachunki wreszcie przestaną nieprzyjemnie zaskakiwać. Na co postawić zamiast klasycznych grzejników? Dobrym rozwiązaniem są te, które łączą konwekcję z ogrzewaniem na podczerwień. Choć korzystają z energii elektrycznej, wcale nie oznaczają podwyższonych rachunków, wręcz przeciwnie. Na czym polega ich zasada działania?

Ich konstrukcja to dwa elementy grzejne, które są bardzo wydajne. Aluminiowa część ma za zadanie ogrzać pokój. Dzieje się to stosunkowo szybko, a w równie dużym tempie grzejnik reaguje na jakiekolwiek zmiany temperatury we wnętrzach. Drugi element wykorzystuje promieniowanie podczerwone. Kilka słów o działaniu promienników, które zyskują niemałe uznanie pośród użytkowników.

Promieniowanie podczerwone jest dla człowieka całkowicie naturalne i bezpieczne. Przynosi korzyści także obiektom, w których wykorzystywane jest do ogrzewania. Pochłonięte przez ludzi, jak i wszystkie elementy wyposażenia, fale, zostają zamienione na ciepło i z powrotem oddane. Tym samym odczuwany jest duży komfort termiczny, a konstrukcje budynków pozostają suche. Atutem jest również brak unoszenia się powietrza wraz z kurzem czy roztoczami, ponieważ to nie ono zostaje ogrzane, jak w przypadku konwencjonalnych metod.

Dzięki grzejnikom promiennikowo-konwekcyjnym, pomieszczenia zostają szybko ogrzane, do zadanej temperatury, a następnie temperatura ta jest podtrzymywana przez długi czas, ale bez zbędnego poboru energii. Działają bowiem z mniejszą mocą. Taką technologię zastosowano w produktach, które oferuje sklep z ogrzewaniem econovli.pl.

Wskazówki, by zacząć oszczędzać

Jak oszczędzać? Trzeba pamiętać o tym, że każde wietrzenie, otwieranie okien na oścież przy grzejnikach ustawionych na maksimum, powoduje ucieczkę ciepła. Sporo się na tym traci. Z tego względu należy wietrzyć pomieszczenia, ale przez możliwie krótki czas, otwierając całkowicie okna, a uprzednio przykręcając grzejniki.

W nocy nie potrzebujemy mocno nagrzanych pomieszczeń. Wystarczy nam temperatura około 17-18 stopni Celsjusza, by odczuwać komfort, spokojnie spać i wcale nie marznąć. Korzystajmy zatem z termostatu i obniżajmy temperaturę idąc spać. Podobną zasadę można zastosować w salonie i w kuchni. Nie na noc i nie aż tak mocno zmniejszając poziom grzania, ale jednak stawiając na temperaturę 20 stopni Celsjusza. W tych dwóch pomieszczeniach, to wystarczy, by dobrze się funkcjonowało. W razie potrzeby zawsze można założyć bluzę lub polar, zamiast chodzić w koszulce z krótkimi rękawami.

Pomieszczenia, z których nie korzystamy, nie muszą być nieustannie ogrzewane do takiego samego poziomu, jak te, w których spędzamy najwięcej czasu. Ponownie, obniżajmy w nich temperaturę na czas naszej nieobecności. Jeśli zaś wyjeżdżamy na dłuższy czas, w całym mieszkaniu lub domu można ustawić grzejniki na temperaturę 15 stopni Celsjusza. W ten sposób zaoszczędzimy, ale i nie doprowadzimy do nadmiernego wychłodzenia.

Odpowiednio dobrane grzejniki i kilka prostych zasad do wdrożenia w życie codzienne. To wystarczy, by zacząć oszczędzać, nie tracąc na tak ważnym cieple.

Ocena

Post Author: Arleta Wisniowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge